Pierwszy krok po trofeum

Wyniki pierwszej edycji Międzynarodowego Pucharu Polski w Kajak Polo potwierdziły, że ten sezon będzie dla polskich kajakpolistów wyjątkowo ciekawy. Na zawody w Leśnej zgłosiło się rekordowe 17 drużyn.

Rywalizację w kategorii pucharowej zwyciężyła drużyna Volkswagen Canoe Polo Team ze Swarzędza. Zwycięstwo w finale nad drużyną MOSW Choszczno, która na krajowej arenie od kilku lat nie schodziła z najwyższych stopni podiów, było dużym zaskoczeniem.

  • Wbrew pozorom bardzo cieszę się z drugiego miejsca. Nareszcie mamy drużynę, która stanowi dla nas realne zagrożenie. Jestem przekonany, że pozytywnie wpłynie to nie tylko na poziom gry w Polsce, ale również pomoże nam w przygotowaniach do zawodów międzynarodowych – komentuje Jakub Maślak, zawodnik MOSW Choszczno i lider drużyny narodowej seniorów.

SwarzedzVolkswagen Canoe Polo Team stał się faworytem w drodze do Pucharu (fot. Canoepolo.pl)

Warszawa – Leśna Zarówno finał jak i mecz o trzecie miejsce, rozstrzygnięte zostały w dogrywkach (Fot. Canoepolo.pl)

VW Canoe Polo Team to drużyna, która powstała w tym roku w drodze reaktywacji klubu UKS Canoe Swarzędz. Tworzą ją studiujący w Poznaniu wychowankowie MOSW Choszczno oraz kilku innych doświadczonych zawodników, w tym główny rozpychający seniorskiej reprezentacji, Krzysztof Schiller, który przeszedł do Swarzędza z klubu UKS SET Kaniów.

Trzecie miejsce w klasyfikacji pucharowej przypadło zawodnikom z Warszawy, którzy pokonali w ostatnim meczu ekipę gospodarzy.

Jedna Leśna, dwa turnieje

Leśna (woj. Śląskie) stała się gospodarzem nie tylko pierwszej edycji Międzynarodowego Pucharu Polski, ale również rozgrywanego równolegle II Międzynarodowego Pucharu Kwisy. W pierwszej kategorii rywalizowało 8 najlepszych drużyn z Polski oraz goście zagraniczni, natomiast do leśniańskiego turnieju zgłosiło się 9 składów, głównie ekip kobiecych i juniorskich. W obydwu kategoriach, organizatorzy dopuścili start mikstów.

  • Podział na dwie dywizje to bardzo dobre rozwiązanie, bez którego nie udało by się pobić rekordu frekwencji. Nie bez znaczenia jest tu z pewnością również dość szeroka promocja tego przedsięwzięcia. Należy jednak pamiętać, że bez finansowania ze środków Ministerstwa Sportu, rozegranie tej rangi turnieju nie byłoby możliwe. Dzięki tym trzem składowym, powstała inicjatywa, która stanowi przełom dla kajak polo w Polsce – tłumaczy Jacek Sztuba, współorganizator imprezy w Leśnej i najstarszy członek reprezentacji Polski.

Puchar trwa

Formuła Międzynarodowego Pucharu Polski w Kajak Polo 2011 zakłada rozegranie trzech turniejów ze wspólną klasyfikacją punktową. Kolejne edycje odbędą się w Choszcznie (2-3.07.2011) oraz w Warszawie (16-17.07.2011).

Główną nagrodą w Pucharze jest przechodnie trofeum – co roku będzie ono trafiało w ręce zwycięzcy cyklu. Na stałe zostanie przyznane drużynie, która wygra cykl trzy razy z rzędu.

Koordynacji MPPKP podjęło się Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Kajakarstwa. Projekt zyskał finansowanie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodaj komentarz