Czym jest psychoterapia? Co to jest psychoterapia?

Czy kiedykolwiek miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z poważną chorobą, zaburzeniami odżywiania albo nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem różnych substancji. Wszystkie te problemy są często szkodliwe dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog powinien pomóc w rozprawieniu się z problemami. Przez psychoterapię przechodzą osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, zdrowiej i w pełni szczęścia. W czasie terapii psycholog używa naukowo certyfikowane procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre przyzwyczajenia. Istnieje kilka podejść do psychoterapii, włącznie z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, http://r5w.pl psychoterapeuta kielce i innymi — które pomogą każdemu z osobna przepracować swoje problemy.  Proces ten przebiega na współpracy i rozmowie. Pacjent ma zapewnione otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Razem z psychologiem będziesz działać po to, żeby rozpoznać i zmienić wzory zachowania, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko pomaga rozwiązać dotychczasowe problemy, ale uposaża w nowe kompetencje, aby sprawniej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Przez błędy pojęcia o tym czym jest psychoterapia, mnóstwo potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają realia i nie opierają się na mitach, to ludzie zazwyczaj czują się zagubieni przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Warto przezyciężyć strach, ponieważ jeśli jakość funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy chcieli — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą potrzebować pomocy w chronicznej chorobie, która ma wpływ na układ emocjonalny i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiego rozpoznania swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z widmem rozpadu związku, syndromem pustego gniazda, przytłaczającą pracą, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz